27 мъртъвци сред кандидатите за помощ през фиктивен медицински център в Пловдив
Сред осемте хиляди протокола за извършен преглед от фиктивен медицински център в Пловдив 27 са на вече починали хора. Това обяви в сряда прокурор Димитър Пехливанов, който ръководи разследването срещу група, източвала здравната каса през помощни средства за хора с увреждания. Арестувани са 8 души - лекари, управителят на центъра и служители на две негови фирми.
Измамниците са задържани на 28 август при операция на Икономическа полиция. Иззети са документи, 50 флашпамети, 30 хил. лв. и 10 компютъра”, съобщи шефът на полицията в Пловдив старши комисар Георги Чергов. При претърсванията са открити и електронните подписи на лекарите, с които са съставени протоколите на уж преглежданите пациенти.
До разследването се стигнало след сигнал от Регионалната здравна инспекция, че за много кратък период от центъра са постъпили хиляди документи за помощи. Трима души от Пазарджик заявили, че никога не са имали проблеми, не са получавали нищо, а са им звънели, за да ги питат дали са доволни.
След като започнала проверката, било установено, че медицинският център не се занимавал с друго освен с такъв тип прегледи. Фирмата е регистрирана в София и има филиал в Града на тепетата.
Схемата е започнала след промените в наредбата за медицинската експертиза и правилника за прилагането ѝ от юли 2022 година.
В медицинския център имало 4 експертни комисии. Лекарите заедно с управителя, който имал 2 фирми и магазин за помощни средства, са намирали имена на хора с увреждания. Създавали протоколите и получавали кодове от здравната каса, които предоставяли на дружествата на управителя, за да бъдат закупени патерици, протези, обувки и инвалидни колички. Разследващите са открили 730 изцяло фиктивни протокола, за които са отпуснати общо 815 000 лв. “Разпитани са над 500 души. За 1 г. са били изготвени 8000 протокола, като стойността на средствата по тях надвишава 5 млн. лв.”, каза прокурор Петров. За останалите над 7000 документа ще се установява дали са фиктивни, или не. Един от протоколите, съставен на 9 юни, е на името на човек, починал на 31 май. “В него е записано “мъж на видима възраст, отговаряща на действителната, адекватен, контактен, с ясни сърдечни тонове”. “Това е тежка злоупотреба”, заяви наблюдаващият прокурор Пехливанов.
На 28 август са били задържани четирима лекари и трима служители във фирмите на управителя. Той е задържан след връщането си от чужбина. Двама от медиците са от Велико Търново, другите и управителят са пловдивчани.
“Лекарите въобще не смятат, че са извършили нещо нередно. Има случаи, в които дори не са подписвали протоколите, а са го правили продавачите в магазина. А те са знаели, че това се случва", съобщи районният прокурор.
Най-скъпите помощни средства, отпускани с протоколи от медицинския център, са на стойност 7000 лв., но най-често ставало въпрос за ортопедични обувки, които са драстично по-евтини. Някои от свидетелите обяснили, че не са получавали патерици и колички, а предпочитали пари. “Единият от преводите е за 600 лв. при отпуснати 4000 лв. Част от хората имали болежки, други били оперирани преди 10 години. Имената им са набавяни чрез мрежа от дистрибутори”, съобщиха разследващите. Групата заблуждавала хората, че им се полагат такива помощни средства. Те от своя страна въвличали и роднини, понеже било безплатно. Схемаджиите посещавали и социални домове - за хора с увреждания, с деменция, за възрастни, откъдето получавали лични данни.
По информация на “24 часа” фиктивният център е "Медлайф”. Управител е 59-годишният Ненко Василев. Фирмата фигурира в списъка с лекарски контролни комисии на РЗИ - Пловдив, за 2022 г. Там е посочен и адрес в центъра на града, където действително има медицински комплекс. Работещи там обаче не са чували за “Медлайф”. Според прокуратурата комисиите не заседавали на посочения адрес и там никога не били идвали пациенти. Разследващите обясниха, че има регистрирани комисии и в София, където също са изготвени доста протоколи, без да е установена медицинска дейност.