Над 50% ръст на домашното насилие отчита МВР
Министерството на вътрешните работи (МВР) отчита трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие, на издадени заповеди за защита и образуваните производства за престъпления в условията на домашно насилие. Конкретни данни представи в днешния Международен ден за премахване на насилието над жените началникът на сектор "Домашно насилие" към Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП)главен инспектор Зорница Шуманова, цитирана от БТА.
Тя обяви, че в изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ е постигнато споразумение за провеждане на мащабна национална превантивна кампания под наслов "Никога повече насилие у дома" от днес до 10 декември. Инициативата цели да обърне внимание на обществото, че насилието засяга всички - жени, мъже и деца, и то не трябва да бъде толерирано под никаква форма. Предстоят поредица от събития в рамките на кампанията.
По думите на Шуманова от началото на годината са регистрирани 2204 престъпения, извършени в условията на домашно насилие, като спрямо същия период на миналата година се отчита ръст с 54%. Със 130% са се увеличили случаите с нанесени леки и средни телесни повреди. В периода от 1 януари до 30 октомври 2024 г. в районните полицейски управления в страната са получени 4320 заповеди за защита, спрямо 3631 за същия период за 2023 г. В София заповедите за защита са с 25% повече, в Пловдив - с 26% , Варна - с 20%, а в Бургас с 16%. Увеличението на броя на заповедите в Добрич и Шумен е с над 5 %. В Кърджали пък броят на издадените заповеди за защита е намалял с 51%. Наблюдава се увеличение на броя на жертвите при мъжете и жените с по 15%, а при децата - с 13%.
Шуманова припомни, че със заповед на министъра на вътрешните работи преди една година са утвърдени методически указания за работа на служителите на МВР по закона за защита от домашно насилие. В тях подробно се описват действията на всички служители на МВР, като е разписан и алгоритъм за оценка на риска от насилие.
Фокус на кампанията "Никога повече насилие у дома" е поставен и върху популяризирането на важни телефонни номера - единния европейски номер за спешни повиквания - 112, Националната телефонна линия за пострадали от насилие - 0800 18 676, Националната телефонна линия за деца - 116 111, както и Националното бюро за правна помощ - 0700 18 250.
Координаторът по програмата "Закрила на детето - Насилие над деца и достъп до правосъдие" на УНИЦЕФ в България Любомир Крилчев съобщи, че под данни на глобалната статистика две трети от всички деца са станали жертва на домашно насилие, а над от една четвърт от жените ще преживеят физическо или сексуално насилие. Той отбеляза, че през 2020 г. организацията е провела едно от най-мащабните изследвания за домашно насилие на територията на страната, което е показало, че всяко пето дете в България е било жертва на домашно насилие, като 20% от засегнатите деца са били жертви на много сурово дисциплиниране.
Крилчев представи и информация за зона "ЗаКрила", в която жертвите на домашно насилие могат получат различни видове услуги и подкрепа. Тя предоставя защитено пространство с различни професионалисти, обясни координаторът. "ЗаКрила" работи заедно с полицаи, социални работници от отделите за закрила на детето, съдии и прокурори, за да може децата да бъдат защитени и насилието над тях да спре.